DETOX NEDİR?

DETOX NEDİR?

Detoks bir sıvı orucu şeklinde yapılan vücud temizliğidir. Amaç sindirimi durdurmaktır. Çünkü günlük beslenme için heleki fast food dünyasında vücut sindirime çok ciddi oranda vakit ve enerji harcar. Bir et yemeğinin sindirilmesi 6-8 saat, bir karbonhidrat yemeğinin 3-4 saat, bir sebze yemeğinin 1-2 saat, meyvenin ise maximum yarım saat sürer. Sürekli sebze yesek dahi vücudun bunu gün içinde minimum 3 kere, günlerce, aylarca ve yıllarca hiç durmadan yaptığını düşünürsek çok büyük bir aşınma ve yorgunluktur. Eğer vücudumuz toksinleri biriktirirse hastanma şansı çok artar. Hayatınızda ilk defa sindirim yapmadan geçireceğiniz bu dönemde vücut kendini temizler, toksik birikimlerden kurtulur. Vücud rahatlar ve kendini temizleme imkanı bulur. Fabrikalar, üretim için çalışan tüm makineler bile bunu yaparken vücudumuzdan böyle bir bakımı neden esirgeyelim ki?
Dedoks asla aç kalmak değildir. Aç kalmak Anoreksia’ dır. Aç kalarak zayıflamak diye bişey olsa olsa hastalık olarak değerlendirilebilir. Juicing, sıvı orucu, arınma, detoks, cleanse yapmak v.s. ne dersek diyelim bunlar faydalı şeylerdir. Bunları uygularken vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin, mineralleri ondan esirgemeden sindirimi dinlendirmek ile aç kalmak asla aynı şey değildir.

DETOX NEDİR?

Detoksunuzdan en yüksek verimi alabilmek ve daha rahat bir detoks yaşayabilmek için detoks programına başlamadan 2 hafta önce veya en azından 1 hafta önce şöyle bir beslenme programı izlemelisiniz:

 1. Kahve, siyah çay, kola, enerji içeceği ve asitli içecekler ve alkol tüketilmemelidir.
 2. Güne oda sıcaklığı ısısında 2 bardak su ile başlanır.
 3. Hergün en az 2 litre su içilir.
 4. Yemeklerle birlikte su içilmez. İdeali yemeklerden en az yarım saat önce veya en az bir saat sonra su içmektir.
 5. Gün boyunca taze sıkılmış sebze ya da meyve suyu (asitli olanlardan özellikle portakal suyu dışında) bitki sütlü içecekler içilebilir.
 6. Sabah kahvaltısında salatalık, domates, biber, zeytin, kızartılmış bir dilim çavdar, mısır gevreği, meyve salatası, yulaf gibi tam tahıllı ekmek gibi şeyler yenilebilir.
 7. Sıcak içecek ihtiyacı, çok sıcak olmayan mümkünse ılık olmak koşulu ile, bitki çayları ile giderilir.
 8. Ara öğünlerde taze meyve sebze, mesela kabuğu ile birlikte salatalık yenebilir. Bir avuç taze badem, kuru kayısı gibi atıştırmalar olabilir.
 9. Salatalar, etsiz haşlanmış sebze yemekleri, zeytinyağlı sebzeler, taze hazırlanmış sebze çorbaları da tüketilebilir.
 10. Hayvansal proteinlerden sadece az miktarda balık tercih edilir.
 11. Et, tavuk, yumurta ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
 12. Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce yenebilir.
 13. Ağır karbonhidratlar (makarna, pilav, beyaz ekmek) yenmemelidir.
 14. Bol çiğ sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye ediliyor.
 15. Akşam yemekleri tercihen 19:00’da bitmiş olmalı. Bu saatten sonra asla bir şey yenmemelidir. Sonrasında ılık bitki çayı içilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir