DİYETİSYENİMİZİN KALEMİNDEN

VÜCUT TİPİNİZ HANGİSİ? VÜCUT TİPİNİZE GÖRE NASIL BESLENMELİSİNİZ?
Yağlar vücudumuzda depolandıkları bölgelere göre vücudumuzu şekillendirir. Ülkemizde en çok belirgin olarak gözlenen 2 vücut tipi vardır; elma ve armut tipi.
ELMA VÜCUT TİPİ
Karın bölgesi yağlanması ön plandadır. Sağlık açısından en riskli olan da budur, çünkü bel bölgesi kalınlaşması kardiyovasküler hastalıklar ve organ yağlanması açısından risk demektir. Bu bölgelerde büyümeye yol açan temel besinler; şekerli ve nişastalı besinler, gazlı ve şekerli içeceklerdir. Elmalar bunları çok tüketir ve sonrasında bu tüketimlere bağlı gün ortasında ve öğle yemeğinden sonra tatlı isteği ve enerjisizlik oluşur. Bu durumlara karşı koymak zor olduğundan böyle beslenenlerde insülin direnci oluşur. Sonrasında da insülin direncine bağlı kilo verme zorlaşır.
Peki nasıl beslenmeliyim?
Bu durumlarda en önemli nokta kan şekeri dengesini belli seviyelerde tutmak için düzgün bir beslenme planı ve doğru seçimler gerekir. Bu tip yağlanmalara, glisemik indexi düşük beslenme ile proteini yüksek, yüksek lifli beslenme şekli önerilir.
ARMUT VÜCUT TİPİ
Kalça ve basen bölgesi yağlanması ön plandadır. Yani üst kısım ince yapıdadır. Sağlık açısından dediğim gibi elma gibi risk oluşturmaz. Organ yağlanması yoktur deri altı yağlanması mevcuttur. En çok bu bölgeyi eritmek zordur. İnce kısımlar gittikçe incelirken, kalın kısımlar aynı kalmaktadır.
Peki nasıl beslenmeliyim?
Bu vücut tipinde vücutta östrojen miktarı yüksektir işte bu yüzden östrojen salınımını arttıran besinlerden uzak durmak iyi gelecektir. Ayrıca, yağ oranı düşük, yüksek proteinli gıdalar, yarım yağlı süt ürünlerini içeren beslenme planı önerilir. Bunların hepsine dikkat ederek beslendiğinizde bölgesel büyüme engellenip, ufak da olsa azalmalar başlayacaktır.
Kısaca her iki tip yağlanma çeşidinde sağlıklı ve dengeli beslenmek baş koşuldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir